Könnyű kezelés
A főosztály látja el a kórházhigiéne és infekciókontroll területén a nosocomiális járványok felügyeletét, a Nemzeti Nosocomialis Surveillance Rendszer (NNSR) moduljainak működtetését, mely az Országos Szakmai Információs Rendszerben (OSZIR) valósul meg. Az OSZIR-NNSR adatbázisa alapján közzéteszi a hazai adatokat az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) surveillance rendszerébe. Mindemellett hazai szinten irányítja az ECDC által 5 évente megrendezésre kerülő európai pont-prevalencia vizsgálatokat.
Az infekciókontroll területén szakmai-módszertani támogatást nyújt a hazai fekvőbeteg-ellátó intézmények és a népegészségügyi hatóságok számára. A kormányzati döntéshozóknak javaslatot tesz a szakpolitikai programok kialakítására, a jogszabályok szükség szerinti módosítására, és tájékoztatást ad a hazai kórházi járványügyi helyzetről. Összesíti és értékeli a beérkezett vármegyei adatokat, továbbá célellenőrzéseket végez.
Alapfeladataként gyűjti, nyilvántartja és elemzi a bejelentésre kötelezett, fertőző betegségekre vonatkozó adatokat. Működteti a járványügyi döntéshozatalt megalapozó betegségspecifikus surveillance-okat. Országos szinten gyűjti és elemzi az életkorhoz kötött kötelező védőoltásokra vonatkozó adatokat.
Szervezi és koordinálja a légúti sentinel surveillance működését, elindítja és folyamatosan irányítja a kórházi influenza jelentőszolgálat működését. A légúti fertőzések szezonális időszakában heti tájékoztatót, a szezont követően pedig összefoglaló jelentést készít. A HIV/AIDS és az STD betegségek surveillance-ából származó adatokat negyedévente előkészíti közzétételre.
A Nemzeti Immunizációs Program megvalósításának érdekében részt vesz az oltóanyagok beszerzésére vonatkozó közbeszerzési eljárásokban. Megszervezi az életkorhoz kötött oltásokhoz szükséges vakcinák járási/kerületi hivatalokhoz történő szállítását, figyelemmel kíséri az oltások lebonyolítását, az átoltási ütem alakulását, valamint értékeli az átoltottságot. Előkészíti az évente kiadásra kerülő védőoltási módszertani levelet (VML).
Mindemellett részt vesz a Nemzetközi Oltóközpont működtetésében, és közreműködik az oltóanyagok és egyéb eszközök beszerzésében.
Elvégzi az immunbiológiai készítményekkel kapcsolatos szakhatósági, szakértői feladatokat, a gyártási tétel felszabadítást és az Oltást Követő Nemkívánatos Eseményekről (OKNE) szóló bejelentések nyilvántartását.
Éves jelentést készít az ország járványügyi helyzetéről, valamint folyamatosan jelenti az ECDC-nek az Európai Unióban felügyelet alá vont 47 fertőző betegség adatait. Működteti az Acut flaccid paralízis surveillance-t, és hetente adatot szolgáltat a WHO Európai Regionális Irodájának, valamint elkészíti a hazai poliomentesség bizonylatolásához szükséges éves jelentést.
Emellett koordinálja az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által kidolgozott Kézhigiénés Önértékelő Rendszer működtetését. Részt vesz az európai antibiotikum nap, illetve az antibiotikum világhét szakmai és tudományos rendezvényeinek szervezésében.
A Járványügyi és Infekciókontroll Főosztály feladatköréhez tartozó adatgyűjtések alapján készített jelentések, tájékoztatók elérési útvonala témakörönként az alábbi:
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK), eleget téve az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzéséről, e tevékenységek szakmai minimumfeltételeiről és felügyeletéről szóló 20/2009. (VI.18.) EüM rendelet előírásainak, összefoglaló jelentést tesz közzé ahazai fekvőbeteg-ellátó intézmények által az Országos Szakmai Információs Rendszeren (OSZIR) keresztül a Nemzeti Nozokomiális Surveillance Rendszerbe (NNSR) a 2023. évre vonatkozóan jelentett adatokról. A jelentés összegzi mind a jogszabály szerint kötelező, mind az intézmények által kötelezően választható surveillance modulok eredményeit.
Tájékoztatjuk a szakértő kollégákat, hogy az NNSR jelentésben publikált adatok a jelentés meghatározó részében egyszerű leíró (deskriptív) statisztikákat tartalmaznak, így például százalékos arányokat, átlagokat, medián értékeket.
Tekintettel arra, hogy a 20/2009 EMMI rendelet idei módosítása alapján a kórháztípusok meghatározása még folyamatban van, ezért a kórháztípus szerinti adatok és további elemzések elkészítésére a besorolások véglegesítése után kerülhet sor, mely adatokat, elemzéseket közzétesszük weboldalunkon.
Továbbra is hangsúlyozzuk, hogy az NNSR jelentésben közreadott eredmények szakembereknek (országos és intézményi egészségügyi vezetők, minőségfejlesztési szakemberek, fertőzés-megelőzési tevékenységért, illetve antibiotikum alkalmazás irányításáért felelős szakemberek) készülnek és összehasonlításra nem alkalmasak. A szakirodalom nem ismer olyan tudományosan megalapozott, validált módszert, amely ezeket a különbözőségeket ki tudná küszöbölni, annak érdekében hogy a kórházi adatokat egymáshoz lehessen mérni. Mindezek alapján minden olyan statisztika, amely sorrendet állít fel az egészségügyi intézmények egészségügyi ellátással összefüggő fertőzésekkel kapcsolatos adatai alapján, az nélkülözi a szakmaiságot, aláássa az egészségügyi ellátórendszerbe vetett közbizalmat és félrevezeti a közvéleményt.