Könnyű kezelés

  • Nagyítás 100%
  • Betűméret 100%
  • Sorköz 100%
  • Szóköz 100%

Kémiai biztonság

Több mint 26 %-kal nőtt a bejelentett mérgezések száma 2024-ben a megelőző évhez képest, a bejelentett halálos kimenetelű esetek száma 66 volt. Továbbra sem változott, hogy a véletlen balesetek egy jelentős részében kisgyermek a mérgezés elszenvedője, valamint jelen vannak az élvezeti vagy öngyilkossági szándék miatti gyermekmérgezések is. Az összesítést a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálata (ETTSZ) készíti el minden évben az egészségügyi ellátásra szoruló és bejelentett mérgezési esetek feldolgozásával.

Az ETTSZ idén is összeállította és közzétette az elmúlt évre vonatkozó jelentését az emberi mérgezési esetekről.

2024-ben 27 594 mérgezési esetet jelentettek az ellátásában részt vevő orvosok, egészségügyi intézmények. Ez 5 696 esettel több, mint az előző évi esetszám. A bejelentett halálos esetek száma is jelentősen, 15 esettel emelkedett, 2024-ben 66 mérgezés volt halálos, és többnyire öngyilkosság volt az indíték. A leggyakoribb mérgezési ok továbbra is az alkohol, e tekintetben 2023-hoz képest 35%-kal emelkedett a bejelentések száma, a 18 619 alkoholmérgezéses eset az összes mérgezés 67%-át tette ki.

Az alkoholmérgezéseket nem számítva 8 975 mérgezés történt különféle anyagokkal, termékekkel, amelyek fele-fele arányban oszlottak meg a nők és a férfiak között. A mérgezések közel fele a 25 és 54 év közötti korosztályt érintette, 13%-a, 1 201 eset, pedig a gyermekeket.

A nem alkohol eredetű mérgezések fő indítéka a szuicid szándék volt (az esetek 39%-ában), ezeket követték az élvezeti céllal vagy függő szándék miatt bekövetkező mérgezések. A szuicid mérgezések jelentős része gyógyszermérgezés volt. Az öngyilkossági és egyéb szándék (foglalkozási, kriminális, nem meghatározható) miatt bekövetkezett mérgezések a nők körében voltak gyakoribbak, az élvezeti/függő és véletlen mérgezések tekintetében pedig a férfiak érintettsége volt nagyobb.

A gyermekmérgezések jelentős része véletlen mérgezés, de figyelmet érdemel, hogy a 10-14 évesek körében viszonylag nagy számban fordultak elő élvezeti jellegű felhasználás (88 eset) és öngyilkosság (81 eset) miatti mérgezések is.

A mérgezési esetek több mint fele gyógyszermérgezés (5 608 eset) volt. Ezt követték a kábítószerekkel (1 515 eset) és a vegyipari termékekkel (1 000 eset) történt mérgezések. A vegyipari termékekkel történő mérgezések túlnyomó részt baleseti jelleggel, véletlenül történtek, ezek legnagyobb hányada tavaly is gázmérgezés (474 eset) volt, főként füst és szén-monoxid belélegzése (366 eset) és tisztítószerek összeöntésekor keletkező klórgáz belélegzése miatt (108 eset). A háztartásban előforduló fertőtlenítőszerek közül leggyakrabban a hipokloritos fertőtlenítőszerekkel (118 eset), tisztítószerek közül pedig a konyhai tisztítószerekkel, valamint a vízkőoldó termékkel (48-48 eset) történt a legtöbb mérgezés. Továbbra is előfordul mérgezés mosógélkapszulákkal, tartalmuk szájba, szembe kerülésével (34 eset), melyek két eset kivételével négy év alatti kisgyermekek körében következtek be. Jelentősebb számú még az etilén-glikol tartalmú fagyálló termékekkel történt mérgezések száma (109 eset), melyek fele (55 eset) öngyilkossági szándékra vezethető vissza.

A mérgezések többsége megelőzhető. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ felhívja a figyelmet a tavaszi nagytakarítással járó többszörös vegyszerhasználat veszélyeire, különös tekintettel a tisztítószerek keverésének tilalmára, valamint a fertőtlenítőszerek megfelelő használatára. Mindig olvassuk el a címkét, és tartsuk be a használati utasításban foglaltakat, használjuk az előírt védőeszközöket. A vegyszereket, irtószereket, gyógyszereket elzárva tartsuk! Fokozottan figyeljünk a kisgyermekekre! 2024-ben 720 négy év alatti kisgyerek került kórházba a háztartásban előforduló gyógyszerek, tisztítószerek, irtószerek helytelen tárolásából adódó mérgezések miatt.

A 2024. évi mérgezési statisztika Jelentés azJelentés azországos emberi mérgezési esetekről 2024. itt elérhető.

A kémiai biztonságról szóló 2000. évi XXV. törvény értelmében a Magyarországon előforduló bármilyen eredetű, vegyi anyag okozta humán mérgezési esetet az egészségügyi ellátó helynek minden esetben be kell jelentenie az ETTSZ-nek. Az ETTSZ további feladata a mérgezés esetén történő tájékoztatás, mely szolgáltatás a 06-80-20-11-99-es zöld számon a nap 24 órájában, ingyenesen áll a lakosság rendelkezésére.

Minden jog fenntartva © 2025 Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Mentés
Sütik testreszabása
A többi weblaphoz hasonlóan mi is sütiket használunk a weblap teljesítményének fokozására, amennyiben ezeket visszautasítja az oldal működése bizonytalanná válhat!
Mindent elfogad
Mindent visszautasít
Analytics
Az adatok elemzésére használt eszközök egy webhely hatékonyságának mérésére és működésének megértésére.
Google Analytics
Elfogad
Visszautasít